Stropy kanałowe

Strop jest bardzo istotnym elementem każdego budynku wielokondygnacyjnego. Musi posiadać odpowiednie parametry, ale również być wartościowy i łatwy w montażu. Interesującym rozwiązaniem, które spełnia wspomniane wymagania, jest strop kanałowy. Cieszy się dość znaczną popularnością, ponieważ ma wiele zalet.

Płyty stropowe, o których mowa we wstępie, są projektowane z żelbetonu klasy minimum C20/25. Parametr ten jest dostosowywany do projektowanej rozpiętości stropu, a także przewidzianych obciążeń. Co jest dla nich charakterystyczne, to puste kanały biegnące wzdłuż prefabrykatu. Mają okrągły kształt i z zewnątrz są niewidoczne. Dzięki nim płyta nie tylko jest lżejsza, niemniej jednak również umożliwia na sprawniejsze rozprowadzenie okablowania oraz dodatkowo stanowi dobrą izolacje akustyczną. Dodatkowo powierzchnia stropu kanałowego jest barcrane-1028564_1280dzo gładka, poprzez co prace wykończeniowe przebiegają znacznie sprawniej. W dodatku daje on sposobność zmiany układu ścian działowych, które mają zostać postawione na stropie. Kolejna zaletą omawianych płyt jest fakt, iż w stosunkowo niedługim czasie po ich ułożeniu, można je obciążać. Nie stwarza to zbędnych opóźnień i zastojów w procesach budowy.

Płyty kanałowe w znaczącej liczbie sytuacji posiadają 22-26 cm grubości, a ich maksymalna rozpiętość nie powinna przekraczać 7,2 m. Na rynku dostępne są płyty w różnorakich, niemniej jednak nie całkowicie dowolnych rozmiarach. Ich długość zmienia się co 10 cm, natomiast szerokość oscyluje między 90 a 160 cm. Ani architekt podczas produkowania konstrukcji ani ekipa budowlana, nie mogą zapominać o dodatkowym zbrojeniu, jakie jest wymagane przy tego rodzaju stropach. Umieszcza się je między płytami. Niezbędne są tu również wińce, mające za zadanie scalić całą konstrukcję.

Montaż niniejszych stropów niestety nie powinno się do najłatwiejszych. Konieczna jest tu radę ciężkich maszyn, a mianowicie – żurawia wieżowego bądź dźwigu kołowego. Nie można się bez nich obejść w sytuacji montażu właściwie wszystkich stropów, za wyjątkiem stropu Smart. Jest on na tyle lekki, że w zupełności wystraczający będzie dźwig HDS. W dodatku można się przy nim obejść bez podpór montażowych. Płyty prefabrykowane układa się wprost na ścianach. Nie mogą być natomiast oparte o nią mniej niż na głębokość 8 cm. Warto podkreślić, że proces ten odbywa się na sucho. Dopiero, gdy cały strop jest już prawie gotowy, przestrzenie między płytami zalewa się mieszanką betonu z dodatkami podnoszącymi wytrzymałość , a dodatkowo zagęszcza buławą wypełniającą. Na końcu betonuje się wspomniany przedtem wieniec w kształtach prefabrykowanych rodzaju L bądź U, gdzie umieszcza się zbrojenia. Wówczasstrop jest w pełni ukończony.